Köpekler Neden Tüy Döker?

Tüy dökme, köpeklerin eski ve hasar görmüş tüylerini döktüğü doğal bir süreçtir. Çoğu zaman tüy dökme süreci, cilt ve kürk sağlığının bir göstergesidir.

İlkbahar ve sonbaharda, çoğu köpeğin sıcaklık değişikliklerinin bir sonucu olarak fazladan tüy dökmesi muhtemeldir. Köpeğinizin cinsine, mevsime ve bir dizi başka faktöre bağlı olarak tüy dökülmesi yaşanabilir. Köpeğinizin herhangi bir hastalığı veya stres faktörü bulunuyorsa bu durum; köpeğinizin tüylerinin parlaklığını, dokusunu ve görünümünü etkiler. İlaç kullanımı, bazı hastalıklar, parazitler, alerjiler, beslenme bozuklukları, bakteriler, mantarlar, hamilelik ve emzirme olağandışı tüy dökülmelerine sebebiyet verebilir. Bunun için köpeğinizde normalden farklı bir tüy dökülmesi fark ederseniz, böyle durumlarda mutlaka bir veterinerden yardım almalısınız.

Normal saç büyüme döngüsü nedeniyle olağan dökülme durdurulamaz. Bununla birlikte, bazı hastalıkların neden olduğu anormal saç dökülmesi, köpeğinizin sağlığına kavuşması için ihtiyaç duyduğu uygun ilacı vererek giderilebilir. Buna göre, hastalık başarıyla tedavi edildikten sonra saç büyüme hızı normale döner.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir